ចែកគ្នាដឹង!! សមត្ថកិច្ច​ចាប់ផ្ដើម​រឹតបន្តឹង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ចរាចរណ៍ផ្លូវគោកឡើងវិញចាប់ពីខែកុម្ភៈ នេះតទៅ
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់​អគ្គស្នងការ​នគរបាលជាតិ​ នៅថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦​បានឱ្យដឹងថា អគ្គ​ស្នងការ​នគរបាលជាតិ នឹងចាប់ផ្ដើមរឹតបន្តឹង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ស្ដីពីចរាចរណ៍ផ្លូវគោកឡើង​វិញ​ចាប់ពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦តទៅ​ ។​
យោងតាមសេចក្ដីប្រកាស​ឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល​១៦០ថ្ងៃ ក្នុងអំឡុង​ពេលមានជម្លោះប្រដាប់អាវុធ​នៅតំបន់​ព្រំដែន កម្ពុជា-ថៃ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ការអនុវត្ត​ច្បាប់​ត្រូ​វបានបន្ធូរ​បន្ថយ​មួយរយៈ ។ ក្នុង​រយៈពេល​នោះ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​មានការកើនឡើង​៣៤លើកឡើង ស្មើនឹង​៣ភាគរយ អ្នកស្លាប់​កើនឡើង​៦២នាក់ ស្មើនឹង​១០ភាគរយ អ្នក​របួស​កើនឡើង​២០៩​នាក់ ស្មើនឹង​១៥ភាគរយ​ បើធៀបនឹង​រយៈពេលដូចគ្នា​ឆ្នាំ ២០២៤ ។ដោយឡែក​នៅខែមករា ឆ្នាំ២០២៦នេះ បើធៀបនឹង​ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៥ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​កើនឡើង​៤២លើក​ ស្មើនឹង​១៩ភាគរយ អ្នកស្លាប់​កើនឡើង​២៥នាក់ ស្មើនឹង​១៨ភាគរយ និងអ្នក​របួស​កើនឡើង​៦៤​នាក់​ស្មើនឹង ២៣​ភាគឬយ ។ មូលហេតុបង្កគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​រួមមានការ​បើក​ប​រ​ល្មើស​ល្បឿន ៤៧​ភាគរយ មិនគោរពសិទ្ធិ​២១​ភាគរយ មិនប្រកាន់ស្ដាំ​១០ភាគរយ ប្រជែង​គ្រោះថ្នាក់​៧ភាគរយ បត់គ្រោះថ្នាក់​៦ភាគរយ ស្រវឹង​៣ភាគឬយ​ សញ្ញា​ចរាចរណ៍២ភាគរយ កត្តា​យាន​១ភាគរយ ងងុយ១ភាគរយ និងកត្តាផ្លូ​វ១ភាគរយ ។
ដើម្បីរួម​ចំណែក​ក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា និងផែនការ​ទសវត្សរ៍សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍​ផ្លូវគោក​ ២០២០-២០៣០ ឱ្យសម្រេច​បាន​ជោគជ័យ អគ្គ​ស្នងការ​នគរ​បាលជាតិ​ បានធ្វើការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ខ្ពស់ ក្នុង​ការ​ចូលរួមធ្វើឱ្យដងផ្លូវ អ្នក​បើក​បរ​និងអ្នកធ្វើដំណើរ​តាមផ្លូវគោក​កាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងសណ្ដាប់ធ្នាប់ល្អនៅគ្រប់ទីកន្លែង ជំរុញឱ្យសាធារណជន មានការយល់ដឹងអំពីច្បាប់ និងសុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍​កាន់តែល្អប្រសើរ​ឡើង និងការ​ជួយកាត់បន្ថយ​ចំនួន​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍ ចំនួនអ្នកស្លាប់ ចំនួន​អ្នក​របួស ការ​ខូចខាតទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ និងឯកជនឱ្យបាន​ជាអតិបរមា ។ ក្នុងន័​យនេះ អគ្គ​ស្នងការនគរបាលជាតិ នឹង​ចាប់ផ្ដើម​រឹតបន្តឹង​ការអនុវត្ត​ច្បាប់ស្តីពីចរាចរណ៍​ផ្លូវគោកឡើងវិញ ចាប់ពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦នវតទៅ ។
អគ្គ​ស្នងការ​នគរបាលជាតិ មានសង្ឃឹម​និងជឿជាក់​ថា​គ្រប់​ក្រសួង ស្ថាប័នទាំង​ក្នុង​វិស័យ​សាធារណៈ និងឯកជន សង្គម​ស៊ីវិល និង​សាធារណជន​គ្រប់​រូបដែល​ជាអ្នក​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវ​ នឹង​ចូលរួមចំណែកយ៉ាង​សកម្មដោយស្មារតី​ស្វ័យម្ចាស់ការ ការ​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ និងការទទួល​ខុសត្រូវ​ខ្ពស់ ដើម្បីកាត់បន្ថយ​នូវទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ផ្សេងៗ​ដោយសារ​គ្រោះថ្នាក់ ស្រ​បតាមផែនការ​ដែល​បានគ្រោង​ទុក និ​ងនាំមកនូវ​សុវត្ថិភាព​កាន់តែល្អប្រសើរ​​ក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ​គ្រប់​កាលៈទេសៈ និងស្រ​បតាម​ពាក្យស្លោក ថ្ងៃនេះ ថ្ងៃស្អែក​កុំឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ៕
#buttons=(យល់ព្រម, ទទួលយក!) #days=(20)
គេហទំព័ររបស់យើងប្រើCookies ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍របស់អ្នក ស្វែងយល់បន្ថែម
Accept !